środa, 5 grudnia 2018

Chirurg naczyniowy Warszawa


Chirurg naczyniowy Warszawa


Chirurg naczyniowy zajmuje się różnymi chorobami naczyń krwionośnych. Jedną z chorób, którą leczy jest choroba Buergera. Dotyczy ona najczęściej mężczyzn do 45. roku życia. Najczęściej tych, którzy są nałogowymi palaczami papierosów.

Choroba Bürgera


Choroba Buergera to zakrzepowo-zarostowe zapalenie obwodowych tętnic i żył. Choroba ta pojawia się najczęściej u młodych ludzi. Jej przyczynami są zmiany zapalno-rozrostowe śródbłonka
wewnętrznego naczyń, do których dołącza się proces zapalno-zakrzepowy atakujący stopniowo poza tętnicami także naczynia żylne. Skutkiem takich przemian jest zwężenie światła naczyń i utrudnienie przepływu krwi oraz niedotlenienie tkanek. Choroba Buergera występuje najczęściej u osób, które palą papierosy. Inne czynniki, które zwiększają jej ryzyko to czynniki autoimmunologiczne, czynniki zapalne oraz czynniki genetyczne. Za główną przyczynę uznaje się jednak palenie papierosów, a na chorobę najbardziej narażeni są młodzi mężczyźni.

Podstawowym objawem choroby Buergera jest ból w miejscu, gdzie krew nieprawidłowo krąży. Może mieć to charakter napadowy. Często ustępuje po odpoczynku. Zdarza się, że objawami choroby są także mrowienie w kończynach lub odczuwalne zimno w kończynach. Innymi objawami są sinienie nóg czy rąk a także ich blednięcie. Podczas przebiegu choroby powstają zakrzepy w świetle naczyń krwionośnych, a nawet obszary martwicy na palcach kończyn.

Rozpoznanie


Najważniejszy jest wywiad lekarza specjalisty z pacjentem. Podstawową informacją jest czy pacjent pali tytoń. Pada również pytanie o objawy – niedokrwienie dystalnych odcinków kończyn, owrzodzenia, ból spowodowany zajęciem nerwów. Lekarz chce również najpierw wykluczyć inne choroby, takie jak cukrzyca, zmiany miażdżycowe, zatorowość, CREST, sklerodermia czy układowy toczeń trzewny. Wykonuje się badanie o nazwie angiografia, podczas którego lekarz obserwuje na obrazie dystalne zamknięcia naczyń tętniczych o gładkich ścianach z charakterystycznymi naczyniami krążenia obocznego o korkociągowatym kształcie. Czasami wykonuje się również test Allena. To badanie ma na celu określić prawidłowość unaczynienia tętniczego ręki. Pacjent zaciska podczas badania pięść na około 30 sekund. Należy icisnąć promieniową i łokciową na przedramieniu, pacjent powinien wyprostować palce a później zwolnić ucisk tętnicy łokciowej. Wtedy lekarz może określić czas powrotu do prawidłowego zabarwienia palców. Nawrót powinien nastąpić do 5 sekund. Jeśli jest inny to znaczy, że chory ma upośledzenie ukrwienia. Wykonuje się również badanie poziomu hemoglobiny tlenkowęglowej we krwi, arteriografię oraz pomiar ciśnienia krwi za pomocą ultrasonografii.

Żeby uniknąć choroby Buergera powinniśmy przede wszystkim rzucić palenie papierosów. Poza tym należy unikać stresu oraz nadmiernego przemęczania kończyn, zadbać o swoją dietę. Dbać również o dopasowanie obuwia i nie dopuszczać do oziębienia kończyn. Powinniśmy prowadzić również aktywny tryb życia, ćwiczyć i dbać o swoją higienę osobistą.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz